Doporučené cyklotrasy
1. Okruh (40 km):  Jezeřany-Maršovice - Moravský Krumlov - Budkovice (na skalách nad řekou opuštěný dvůr, v areálu zbytky středověké tvrze ze 13. st.) - Ivančice (centrum města, muzeum, pamětní síň V. Menšíka) - Moravské Bránice (zbytky viaduktu z konce 19. st.) - Dolní Kounice (zřícenina kláštera Rosa Coeli) - Jezeřany-Maršovice
Trasa vede z JM stoupáním přes les do Moravského Krumlova, tam tunelem u zámku okolo řeky Rokytné, pod vsí Rokytná přes lávku a poté přes silnici a dál okolo řeky do Budkovic. Odtud buď hůře sjízdným terénem podél řeky nebo po silnici do Ivančic, zbytek převážně po málo frekventovaných silnicích. Cestu možno podsoupit i opačným směrem, kdy si lze v závěrečné fázy vychutnat vyhled do okolí při sjezdu lesem do JM.
2. Okruh (70 km):Jezeřany-Maršovice - Moravský Krumlov - Řeznovice - (románský trojapsidový kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 12. st., v interiéru zazděný kámen s kumánským nápisem) - Hrubšice (renesanční zámeček s patrovými arkádovými ochozy, soukromý majetek, opravován) - Biskoupky - Senorady - Mohelno - (pův. románský kostel Všech svatých, goticky přestavěn, východisko na Mohelenskou hadcovou step - 2 naučné stezky) - Kramolín (možnost koupání) - Slavětice - Dukovany (barokně klasicistní zámeček z 18. st., původně románský kostel sv. Václava - barokně upraven, informační centrum JE Dukovany) -Jamolice (kostel Nanebevzetí Panny Marie přestavěný na počátku 19. st., u vesnice odbočka na zříceninu hradu Templštejn, doloženého v r. 1298 a zničeného v polovině 15. st.) - Polánka - Moravský Krumlov - Jezeřany-Maršovice
Trasa vede po silnicích, odbočka na Templštejn po polní cestě a pak lesní pěšinou, pod Templštejnem možno sjet k řece. Náročnější stoupání.
3. Okruh (40 km): Jezeřany-Maršovice - Moravský Krumlov - Lesonice - Miroslavské Knínice (zámeček, park s kostelíkem a volně přístupné koupaliště) - Miroslav (renesanční zámek s jádrem gotické vodní tvrze, barokní kostel Petra a Pavla, barokní sýpka a vinný sklep, židovský hřbitov, koupaliště) - Bohutice (renesanční zámek s barokním křídlem, nádvoří s barokní kašnou sv. Floriána volně přístupné, lurdská jeskyně, kostel Nanebevzetí Panny Marie, přírodní památka U Michálka) - Vedrovice (větrné kolo s čerpadlem vody z počátku 20. st., technická památka, v okolí probíhá archeologický výzkum), poté Jezeřany-Maršovice 4. Okruh (50 km):Jezeřany-Maršovice - Moravský Krumlov - Rybníky - Vémyslice (možnost koupání) - Tulešice (barokní zámeček z 18. století) - Horní Kounice (johanitská komenda, kostel Sv. Michaela archanděla, obojí z 13. st.) - Tavíkovice (renesanční zámeček) - Přeskače (na hřbitově jeden z nejstarších románských kostelíků, krytý šindelem) - Újezd - Slatina (renesanční zámeček, v rekonstrukci) - Jevišovice (starý zámek s muzejní expozicí, přehrada z konce 19.st.).
Silniční lehká trasa, vedoucí částečně proti toku Rokytné, možnost pokračovat dál do Jaroměřic nad Rokytnou, Vranova nebo Znojma.
5. Okruh (50 km):Jezeřany-Maršovice - Miroslav (renesanční zámek s jádrem gotické vodní tvrze, barokní kostel Petra a Pavla, barokní sýpka a vinný sklep, židovský hřbitov, koupaliště) - Hostěradice - Skalice - Morašice - Horní Dunajovice - Želetice - Žerotice - Tvořihráz (odbočka na Výrovickou přehradu) - Kuchařovice - Znojmo Trasy nejsou většinou značené, uvedená kilometráž je orientační! Vinařská stezkaVinařské stezky spojují na Znojemsku pětapadesát vinařských obcí. V této rozlehlé oblasti si na své přijde skutečně každý. Znojemská oblast je svoji rozlohou největší na Moravě. Stezky jsou značeny žlutými tabulkami s logem vinařských stezek v zelené barvě. Vyrazíte-li na stezku z Moravského Krumlova, čeká vás asi padesát kilometrů převážně rovinatých, odlehlých silnic mezi poli, s občasným kratším výjezdem a sjezdem. Znojemská vinařská stezka začíná poblíž středu Moravského Krumlova u zámku, ve kterém je umístěna světoznámá Slovanská epopej Alfonse Muchy. Krumlov opustíte pěšinou kolem Týnského rybníka. Před sjezdem do Vedrovic vás napravo překvapí nádherný výhled na Pálavu, která vás tu a tam bude provázet dalších padesát kilometrů. Po krátké zajížďce na Mikulovsko projedeme další tři obce a přijíždíme k hlavní silnici. Při jejím bezpečném přejezdu opouštíme rovinatá pole a začneme stoupat do pestré krajiny mezi Miroslaví a Znojmem. Při vleklém stoupání do Miroslavi se můžete poprvé za celou dobu osvěžit pohledem na vinice na Markově kopci nad Městem. Po prohlídce Miroslavi projedete mezi vinohrady a jste opět na silnici, až do Hostěradic , s poněkud zvýšeným provozem. Z Hostěradic stoupáte do Višňové. Z Višňové pojedete poprvé lesem. Lesní cesty jsou tu příjemně sjízdné, na několika místech budete překonávat mělký brod potokem. K lesní pohodě jistě přispěje fakt, že jedete téměř pořád z kopce. Před příjezdem do Horních Dunajovic se můžete osvěžit koupelí v Dunajovické nádrži. Těsně před obcí pak v přítmí poutní aleje navštivte lesní kazatelnu s osvěžující studánkou. Po běžné asfaltové silnici dojedete přes Vítonice, Prosiměřice a Těšetice až ke hrázi Těšetické nádrže. Po případné koupeli vás čeká druhá lesní prémie na Kuchařovice. Les je protkán sítí nejrůznějších cest. Hlídejte si proto značení, zabloudit tu je snadné a nepříjemné. Při výjezdu z lesa se blížíte ke Kuchařovicím, odkud máte poprvé možnost vidět Znojmo. Po průjezdu do Suchohrdel a Dobšic odbočíte do Sedlešovic a u mostu přes Dyji se napojíte na červenou stezku - Moravskou vinnou. Zelená značka tu končí.
Více informací na www.stezky.cz nebo http://www.greenways.cz/ |