Broněk Lesonický, 27.08.2009
Aktualizováno: 29.08.2009

Zahájení sezóny 2009 družstva SDH Jezeřany - Maršovice

17.5.2009 – O putovní pohár starosty obce Šaratice

Letošní sezónu 2009 jsme zahájili tak jak již v minulosti na soutěži O putovní pohár starosty obce Šaratice, který se uskutečnil dne 17.5.2009 na asfaltové silnici před Obecním úřadem. Soutěže se zúčastnilo celkem 36 družstev mužů a 12 družstev žen. Soutěžní klání, za krásného slunečného počasí, zahájili domací borci týmu „A“, kteří po velkém prostřiku na pravém proudu nakonec dosáhli času 27,59s, se kterým obsadili konečné 25. místo. Se startovním číslem 3 se na start postavilo družstvo z Hodějic, které časem 19,17s se průběžně zařadilo na 1. místo. Hned po nich se na základně připravilo družstvo z Vlkoše „A“, které výsledným časem 17,93 (pravý proud s dosaženým časem 17,77s) výrazně pokořilo čas družstva z Hodějic a zaslouženě sklidilo od všech přítomných velký potlesk.
My jsme šli na start jako sedmí v pořadí. Vědomi si skutečnosti, že se jedná o náš první ostrý start v letošní sezóně a dále dosažených výsledků předchozích družstev, jsme se na startovní čáru rovnali s menší či větší nervozitou. Po bezchybném startu a provedené základně vše probíhalo podle našich představ. Voda v mašině za 8,5s, od strojníka plný plyn, dobře natažené béčka, rozdělovač na svém místě, proudaři na nástřikových čarách, výstřiky z proudnic za 17,30s. Po tuto dobu vše probíhalo tak jak má, až do doby finálního ukončení útoku a to sražení terčů. Možná vzhledem k těžším terčům, které byly v Šaraticích nainstalované nebo mírné nervozitě našich proudařů, se v provedení útoku stal naším největším zádrhelem právě sražení terčů. Po mírném prostřiku na levém proudu s dosaženým časem 18,29s jsme nakonec dosáhli výsledného času 19,24s, což nás řadilo na průběžné 3. místo o 0,07s za družstvo z Hodějic. Nebýt zmíněného prostřiku na proudech, mohli jsme se možná hned v prvním závodě letošní sezóny radovat z času pod 18s a tím bojovat o celkové 1. místo v soutěži s družstvem z Vlkoše „A“.
Vzhledem k tomu, že ze zbývajících 29 družstev mužů náš dosažený čas dokázalo pokořit už jenom družstvo Vlkoše „B“, které s dosaženým časem 18,87s skončilo na 2. místě, obsadili jsme celkově 4. místo.

Za zmínku ještě stojí uvést, že soutěže v Šaraticích se z okresu Znojmo ještě zúčastnili muži z Loděnic, kteří dosaženým časem 20,31s se zařadili hned za nás na 5. místo. Dále se soutěže zúčastnilo družstvo žen z Miroslavi, které s dosaženým časem 19,53s svou kategorii vyhrály.

I přes uvedené jsme byli nakonec vcelku s dosaženým časem a umístěním spokojeni, a to i vzhledem k tomu, že se nám v Šaraticích v uplynulých ročnících poháru přiliš nedařilo, kdy naše nezdary byly podtrženy v loňském roce, kdy jsme svůj požární útok absolvovali při nevídané průtrži mračen s nesplněným pokusem.