Broněk Lesonický, 27.08.2009
Aktualizováno: 29.08.2009

O pohár obce Jezeřany-Maršovice - zahájení Znojemské ligy

23.5.2009 –  O pohár obce Jezeřany–Maršovice

Seriál Znojemské ligy se naplno rozběhl dne 23.5.2009 u más doma na soutěži O pohár obce  Jezeřany – Maršovice, a to již druhým rokem na nové dráze ve sportovním areálu. Za krásného slunečného počasí, které místy kazil pouze silný protivítr, se kterým se muselo nejdno soutěžní družstvo méně či více vyrovnat, nakonec k nám do Jezeřan – Maršovic zavítalo celkem 14 družstev mužů a 6 družstev žen.

Největším lákadlem v mužské kategorie byla tak jak v loňském roce hlavní cena závodů, kdy se jednalo o živé sele. Oproti loňsku se však změnily pravidla ohledně výherce hlavní ceny a místo vyvrcholení v podání soutěžního klání mezi 6-ti nejúspěšnějšími družstvy v kategorii  mužů ze základní části soutěže na zkrácené trati (na 2 hadice B) bylo rozhodnuto, že hlavní cenu obdrží to družstvo mužů, které dosáhne nejlepšího času v součtu obouch kol.

Po krátké poradě rady velitelů, na které bylo stanoveno, že soutěž bude probíhat dvoukolově, byl v 10:00 hodin proveden nástup, kde byly oznámeny nutné informace k průběhu závodu a dále byli představeni rozhodčí soutěže. Po nástupu jsme se začali chystat na svůj první pokus, kdy proti závodům v Šaraticích jsme doznali jedné změny, kdy na strojníkovi vystřídal Jirky Burjana Lukáš Ileš. Po opakovaném startu jsme svůj 1. pokus po nepatrných prostřicích na proudech dokončili v čase 19,58s. Pro začátek to nebyl špatný dosažený čas, kdy oba proudaři zakleknuti na nástřikové čáře dlouze čekali na výstřiky z proudnic. K tomuto uvádím, že celý seriál Znojemské ligy, který obsahuje celkem 8 závodů, se jede s omezovačem průtoku vody, který sice vnáší větší bezpečnost do provedení útoků, ale na druhou stranu zase přidává i více jak sekundu na dosaženém výsledném čase. Po nás postupně svůj první pokusy absolvovaly družstva Mělčany v dosaženém čase 22,15s, Vítonice v čase 27,29s, Nové Bránice v čase 25,78s, Prušánky v čase 20,20s, Višňové v čase 22,21, Vémyslice v čase 24,04s a Pravice v čase 28,69. Jako devátí se na start postavili muži z SDH Chvalovice, kteří v loňském ročníku Znojemské ligy obsadili celkovou 2. příčku. Po dobře rozběhlém začátku se při jejich pokusu ozvala rána, po které se v bloku motoru jejich závodního stroje objevila velká díra. Muži s Chvalovic svůj pokus nedokončili a přesto, že se svůj závodní stroj snažili z prostoru základny co nejdříve odklidit, nedokázali již zabránit tomu, aby se část oleje z motoru vylila na zámkovou dlažbu v okolí základny. Útoky byly okamžitě přerušeny z důvodu, že hrozilo zranění závodníků při pádech na kluzké dlažbě. S pomocí dalších soutěžících z ostatních družstev jsme se ihned dali do drhnutí a oplachování dlažby, která i po použití většího množství čistícího prostředku byla neustále kluzká. Po marném pokusu o umytí dlažby byl přivezen kus jekoru, kterým byla část kluzké dlažby překryta. Po upevnění koberce se na základnu začalo chystat družstvo z Výrovic, které ovšem jako po nich následující Hodonice skončili s neplatným pokusem. To už se na základnu připravilo družstvo SDH Trstěnice, které obhajuje celkové vítězství ve Znojemské lize z loňského roku 2008. Místo ale obvykle perfekně provedeného pokusu s dobrým časem se vloudila chyba, kdy závodník na levém proudu včas nedoběhl na nástřikovou čáru a po velkem prostřiku pokus dokončil s časem 24,30s. Družstvu z Loděnic se rovněž v prvním kole nedařilo a svůj pokus nedokončilo. Jako poslední nastoupili v 1. kole družstvo Výčapy, které dosáhlo času 20,87s.
Po 1. kole bylo průběžné pořadí na stupních vítězů následující: 1. místo Jezeřany – Maršovice, 2. místo Prušánky a 3. místo Výčapy.

Po skončením prvního kola následovaly ihned druhé pokusy. Přes velkou snahu a odhodlání jsme svůj čas vylepšili pouze o 0,04s při dosaženém čase 19,54s. Po tomto útoku jsme se ale již mohli na 90% radovat z hlavní ceny, protože po zaváhání favoritů v prvním kole, bylo prakticky nemožné součech obou časů domácích překonat. Soutěž ovšem probíhala dále, kdy se nejen bojovalo o umístění v poháru, ale také o první body do Znojemské ligy. Družstva z Mělčan, Prušánek, Vémyslic a Trstěnic, své druhé pokusy nedokončila a Nové Bránice s Višňovou dosáhly horšího času 32,68s resp. 22,66s, takže se všem do výsledkové listiny započítaly výsledné časy dosažené v 1. kole. Největší zklamání pro nás nastalo po druhém pokusu družstva z Chvalovic, kteří svůj  pokus se zapůjčeným strojem od Výrovic dokončilo v nejlepším čase dne 19,20s, čímž nás odsunuli na druhou příčku. V druhých pokusech se zlepšily Výrovice, které za čas 20,39s braly konečné 5. místo a Loděnice, které se časem 20,92s posunuly na konečné 5. místo. V druhém pokuse se  zlepšili i muži z Vítonic, kteří se časem 24,38s umístili na 11. místě a dále muži z Hodonic, kteří dosaženým časem 34,50s ovšem skončili na posledním místě. Jako poslední muži v soutěži se na startovní čáru postavilo družstvo Výčapy, které jenom vinou prostřiku na pravém proudu si neodvezlo domů pohár za 1. místo. Nakonec s dosaženým časem 19,81s obsadilo 3. místo, čímž odsunulo Prušánky na nepopulární bramborovou příčku.

Po nezbytné upravě závodní dráhy, která byla zkrácena o 20 m proti mužské katerorii, se jako první z žen na start postavily domácí Jezeřany – Maršovice, které za hlasitého povzbuzování domácích fanoušků dokončily svůj pokus v čase 43,18s. Po nich svůj pokus postupně absolvovaly družstva žen z Miroslavy s dosaženým časem 21,89s, Božic s neplatným pokusem, Šaratic s časem 25,52, Vítonic s časem 19,22s a Mělčan s časem 25,33s.

Ve druhém kole si ženy z Jezeřan – Maršovic opět za hlasitého povzbuzování svých příznivců svůj čas sice vylepšily téměř o 13s na 30,23s, ale bohužel nakonec to stačilo pouze na poslední 6. místo. Ve druhém kole se pohoršilo družstvo SDH Miroslav a SDH Mělčany, které dosáhly času 31,41s resp. 25,52s a po započítání času z prvního kola nakonec obsadili celkové 2. místo resp. 5. místo. Ženy z Vítonic svůj čas vylepšili na konečných 18,36s, za který po zásluze braly 1. místo. Ve druhém kole se rovněž zlepšilo družstvo z Božic, které oproti prvnímu kolu s nesplněným pokusem, dosáhly času 22,93s, za který získaly konečné 3. místo.

Nakonec celé soutěže O pohár obce Jezeřany – Maršovice předvedli své umění i nejmladší členové SDH Jezeřany – Maršovice, kteří za předvedený výkon sklidili velké ovace od všech přihlížejících.