Jezeřany - Maršovice ...obec na Jižní Moravě
Informace pro občany a návštěvníky
Zlatý erb 2011
Zlatý erb 2010
Zlatý erb 2009
Petr Eckl, 07.04.2008
Aktualizováno: 19.05.2008

Počátky pěveckého sboru

aneb Co všechno se událo ještě dávno před Cantamus Corde.

Na přelomu 80. a 90. let Věru Novotnou postupně vystřídal současný sbormistr a varhaník pan Bohuslav Heikenwälder, absolvent dvouletého varhanického kurzu na církevní varhanické škole. Ve farnosti vznikla pod jeho vedením již v předchozích letech mládežnická schóla, z níž v roce 1987 vzniká přidružením starší generace zpěváků a zpěvaček chrámový smíšený pěvecký sbor, jehož sbormistrem zůstal až doposud. Hlavním úkolem sboru byl hudební doprovod bohoslužeb a liturgických oslav, což především ovlivnilo repertoár vycházející z duchovní tvorby. Poprvé vystoupil sbor mimo chrámové zdi při slavnostním znovuotevření Základní školy Jezeřany-Maršovice 1. září 1991. Pravidelné a poctivé zkoušky přinášely své ovoce.

S podporou obecního úřadu se sbormistr rozhodl přihlásit soubor na XXXVI. festival sborového umění konaný v listopadu 1993 v Jihlavě. Sbor musel zaslat pořadateli, jímž byla společnost Arta Praha, nahrávku skladeb, kterou hodnotila odborná komise. Na základě této nahrávky byl sbor do soutěže přijat. Povinnou skladbou byla kompozice O magnum mysterium renesančního autora Tomasa Ludovica da Victoria. Celkem sbor nacvičil 6 skladeb a bez jakékoli možné konfrontace s některým se sborů odjel do Jihlavy. Sbor vystupoval v bloku s takovými soubory jako Pěvecké sdružení CAMPANULA Jihlava, Komorní smíšený sbor NOVÁ ČESKÁ PÍSEŇ Plzeň ad. Vystoupení sboru bylo odměněno nadšeným a zaslouženým potleskem. Přestože sbor pověstné vavříny nezískal, byla pro něj jihlavská zkušenost důležitým mezníkem a odstartovala jeho další úspěšné působení.

V květnu 1994 vystoupil sbor na Koncertu duchovní hudby v kostele sv. Martina v Třebíči. V červnu téhož roku se zúčastnil 1. ročníku Moravskokrumlovského setkání pěveckých sborů. Na toto setkání byl pozván i v letech 1995, 1997 a 1998. Dalším významným mezníkem bylo vystoupení sboru na Velvyslanectví  České republiky ve Vídni v květnu 1995. Tehdy byl soubor vybrán, aby reprezentoval znojemský okres na vernisáži výstavy Poznejte Znojemsko.

V červnu 1998 se zúčastnil Sborování v Boskovicích a v květnu 1999 na pozvání P. L. Salčáka zazpíval ve Velkých Bílovicích koncert duchovní hudby a o čtrnáct dní později vystoupil na Setkání pěveckých sborů v Čejkovicích. S odchodem sbormistra na nové pracoviště do západních Čech došlo v letech 1999 - 2003 k určité stagnaci. Od roku 2003 s přílivem mladých členů, kteří přinesli pověstný „nový vítr do plachet" začal sbor intenzivně pracovat a rozšiřovat pole své působnosti. Nové podněty a možnosti pak přiměly vedení sboru k vytvoření občanského sdružení Smíšený pěvecký sbor CANTAMUS CORDE Jezeřany - Maršovice.

Aktualizováno 19.05.2008
 

Czechpoint

Krizport
 
© Copyright 2008-2022 Klape, s.r.o.  |  správa stránek: Obec Jezeřany-Maršovice | Prohlášení o přístupnosti